Son Haberler:

  Limanlardaki Geçici Depolama Maliyetleri Düşürülüyor

  ‘’Limanlardaki geçici depolama maliyetleri çok yüksek.’’ Açıklamayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptı.

  Bakan Tüfenkci, Kurumsal Yeniden Yapılanma ve İnsan Kaynakları Yönetimi Teknik Destek Projesi kapanış toplantısında konuştu.

  Bakanlık olarak antrepo ve geçici depolama alanlarındaki tavan ücretleri belirleyeceklerini söyleyen Bakan Tüfenkci, ‘’İhracatçı ve ithalatçının üzerindeki maliyeti düşüreceğiz. Limanlardaki geçici depolama maliyetleri çok yüksek." dedi.

  Tüfenkci, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında bütün kurumların yeniden gözden geçirilmesi ve yapılanması için milletten alınan onay ve yetkiyle böyle bir çalışma başlattıklarını da sözlerine ekledi.

  "İhracatçı ve ithalatçının üzerindeki maliyeti düşüreceğiz" diyen Tüfenkci, "Limanlardaki geçici depolama maliyetleri yüksek. Bakanlığımıza azami miktarın belirlenmesi için yetki veriliyor. Bu ücretler, 640 dolardan 5 bin dolara kadardı. Herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyordu, limandan limana ya da uygulanan yerlere göre farklılık arz ediyordu. Buna uymayanlara da cezayı 50 kata kadar artırma yetkisi olacak. Böylece caydırıcılık sağlanmış olacak. Cezalar çok düşük kalmıştı. Artık insanlar kafalarına göre bedeller belirlemeyecek. Böylelikle ihracat ve ithalatta maliyetleri düşüreceğiz." Diye konuştu.

  01-02-2018 12:02 tarihinde yüklendi.