Son Haberler:

  İzmit Körfezi, havadan ve karadan denetim altında

  İzmit Körfezi'nde kirliliğin önüne geçilmesi için "deniz uçakları" ve "deniz süpürgesi" desteğiyle yürütülen çalışmalar devam ediyor.

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi'nin temizlenmesi, atıklardan arındırılması ve korunması için gece gündüz çalışma yapıldığını açıkladı.

  Körfezin havadan ve karadan 7 gün 24 saat kontrol edildiği vurgulandığı açıklamada, TÜBİTAK MAM ile deniz suyu kalitesi izleme çalışmaları, acil müdahale konteynerleri, deniz süpürgeleri gibi uygulamalar ile İzmit Körfezi'nin temiz olmasının sağlandığı bildirildi.

  İzmit Körfezi'nde kirliliğin önüne geçilmesi için 2006'dan bu yana çalışma yürütülüyor.

  Kirliliğe neden olan unsurların tespitine yönelik 2007 yılından bu yana denetimler deniz kontrol uçağıyla yapılıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, kirliliğe sebep olanlara ceza uyguluyor. Havadan ve denizden yapılan denetim ile uygulanan cezalar sayesinde, denizi kirleten gemilerin sayısında düşüş yaşandı.

  Yılda ortalama 10 bin geminin giriş yaptığı Körfez'de ilk başlarda yıllık 90'nın üzerinde gemiye ceza kesilirken, 2017'nin ilk altı ayında bu sayı 6’ya düştü.

  06-07-2017 14:20 tarihinde yüklendi.