Son Haberler:

  Bitlis'teki Sualtı Peribacaları Korumaya Alınıyor

  Bitlis'teki Kazma Deresi bölgesinde su altı peribacaları olarak bilinen mikrobiyalitlerin korunması ve ekoturizme kazandırılması için harekete geçildi.

  Sahile yaklaşık 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan, boyları 10 metreyi aşan mikrobiyalitler, yaklaşık 2 ay önce dalgıç Cumali Birol tarafından bulunmuştu.

  Bu durum, Van Gölü'nün 6 bin 500 yıl önce mikrobiyalitlerin tespit edildiği alanda olduğunu düşünen bilim insanlarını heyecanlandırdı.

  Korumaya alınan mikrobiyalit alanının 10 bin yıllık olduğu tahmin ediliyor.

  Su altı peribacalarının bölgeyi ekoturizmine kazandırması bekleniyor ve bunun için de çalışmalar yapılıyor.

  'BU ALANLARA ZARAR VERMEYELİM'

  İlçedeki mikrobiyalit alanların tespit edilmesine katkı sağlayan dalgıç Cumali Birol, mikrobiyalitlerin korunması için herkese önemli görevler düştüğünü belirtti.

  Bölgenin ilçe için önemli bir alan olacağını dile getiren Birol, "Burası, turizm açısından gerçek anlamda bir değer taşıyor ve bu değer sayesinde inşallah Adilcevaz, hak ettiği yere gelecek. Ayrıca buradaki mikrobiyalitlere zarar verildiğine dair duyumlar aldık ve gelip gördük ki bazı bölümlerde hazine arandığını ve bazı alanlara zarar verildiğini gördük. Bu alanlara zarar vermeyelim. Hep birlikte bu alanlara sahip çıkmalıyız. " diye konuştu.

  19-12-2017 13:20 tarihinde yüklendi.