Son Haberler:

  Dev gemi HMS Queen Elizabeth evinde

  İngiliz Kraliyeti'nin yeni devasa amiral gemisi HMS Queen Elizabeth, kendi evine ulaştı.

  Binlerce insan dev gemiyi görmek için sahilleri doldurdu.

  65 bin ton yük taşıyabilme kapasitesine sahip olan 'Kraliçe Elizabeth' kraliyetin ve donanmanın son 50 yılda en başarılı çalışması olarak yorumlanıyor.

  280 metre uzunluğundaki dev gemisin test çalışmaları Portsmouth'da gerçekleşecek ve 2020 yılına kadar gemi hizmete açılmayacak.

  700 kişik mürettebatıyla sulara inen dev geminin içinde hava trafik kontrolünden ve silah sistemlerinin koordinasyonundan sorumlu görevlilerin olduğu operasyon odası bulunuyor. 60'dan fazla Kraliyet Donamasına bağlı denizciyle Kraliçe Elizabeth bu ayın başında açık sularda ABD'nin USS George HW Bush gemisiyle tatbikatlara katılmıştı.

  HMS QUEEN ELIZABETH’E İNEN DRONE TARTIŞMA YARATTI

  Öte yandan bir amatör drone pilotunun kullandığı drone’unun İskoçya'daki Invergordon Limanı'nda demirli olan HMS Queen Elizabeth’e yetkililerden habersiz olarak indirilmesi “güvenlik” tartışmalarına neden olmuştu.

  Kimliği açıklanmayan pilot medyaya yaptığı açıklamada geçtiğimiz ay DJI Phonton model dronu’nu Invergordon’da demirli HMS Queen Elizabeth’in üzerinde uçurduğunu söyledi.

  Medyaya kimliğini gizleyerek konuşan pilot yaptığı bu izinsiz uçuşun hiçbir engellemeyle karşılaşmamasına şaşırdığını ve bu durumun apaçık bir güvenlik zaafiyeti olduğunu düşündüğünü söyledi. Budurm da tartışmaları bereberinde getirmişti.

  17-08-2017 13:46 tarihinde yüklendi.