Son Haberler:

  Osmangazi Köprüsü ve İDO rekabeti mahkemeye taşınıyor

   Osmangazi Köprüsü ve İDO arasındaki rekabet mahkemeye taşınıyor.

  Osmangazi Köprüsü, yılbaşında fiyatlarda indirime gitti böylece köprü geçişlerinde de yüzde 30 artış oldu. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. köprü geçişlerinde indirim yapılmasının imzalanan sözleşmeye aykırı olduğunu ileri sürerek fiyat indirimini Washington’da mahkemeye taşıma kararı aldı.

  İDO'da yüzde 30 oranında pay sahibi olan İngiltere merkezli Souter Investments, Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinin 121 TL olması gerektiğini ancak bu rakamın 64 lira çekildiğini belirterek, uluslararası tahkim mahkemelerine ön başvuruda bulundu.

  Dava dosyasında sadece Osmangazi Köprüsü'ndeki indirimler de yer almıyor. İngiliz şirketin, İDO'nun en kârlı rotalarında başka firmaların sefer yapmasına izin verilmesi gibi konuları da ihale şartnamesine aykırılık gerekçesiyle dava dosyasına eklediği öğrenildi.

  ‘’İHALEDE BİZE GARANTİ VERİLDİ’’

  Washington'daki davayı İDO'nun ana hissedarı olan Tepe- Akfen grubun yöneticileri de doğruladı. '’Davayı biz değil yabancı ortağımız açıyor. 2011'de gerçekleşen İDO ihalesine girerken konsorsiyum üyelerine köprünün geçiş ücretinin 42 dolar + KDV garanti edildi. Biz de bu garantiyi alarak özelleştirmede yüksek fiyatlara çıktık.' açıklamasında bulundu. 

  12-01-2017 14:44 tarihinde yüklendi.