Son Haberler:

  KOSTER Filosu Yenilemenmesi Projesi'nde İmzalar Atıldı

  Koster Filosu Yenileme Projesi İmza Töreni, Başbakan Binali Yıldırım’ında katılımıyla yapıldı.

  Finansmanının yüzde 15’inin öz kaynak, yüzde 15’inin hurda destekleme primi, yüzde 70’nin ise kredi teminatından oluşacağı Koster Yenileme Projesi ile gemi arzını artırmadan ve navlun piyasasını bozmadan hurdaya gemi vermek amaçlanıyor.

  WOW İstanbul Otel’de düzenlenen törene Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve denizcilik sektöründen birçok isim katıldı.

  Törende konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Koster Filosu Yenileme Projesi’ni tarihi bir proje olarak yorumladı.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise konuşmasında, denizcilik sektörünün uluslararası krizlerden en çok etkilenen sektör olduğunu dile getirdi.

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de, dünyadaki toplam ticaretin yüzde 85 kadarının deniz vasıtasıyla yapıldığına değindi.

  ‘'Denizcilik sektörü ve gemi inşa sanayimizin gelişmesi için Koster filomuzu yenilemek istiyoruz.’' diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise Koster Filosu Yenilenme Projesi'nin, yerli ve milli sanayi hedefinin çok önemli halkalarından biri olduğuna vurgu yaptı.

  Başbakan Binali Yıldırım ise Koster Filosu Yenilenmesi Projesi İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada kurulacak olan Koster A.Ş.’den bahsetti ve bu işin karşılıklı destekle yürüyeceğini söyledi.

  Başbakan Yıldırım, Koster Filosu Yenilenmesi Projesi ile sektörün 15 yılda büyük bir hale geleceğini de söyledi.

  Binali Yıldırım, Projeyle birlikte 2 bin - 2 bin 500 arasında yetişmiş gemi adamı istihdamı sağlanacağını ve bu gemilerin bakıma gelmesiyle tersanelerde de sürekli iş imkanı olacağını açıkladı.

  Konuşmaların ardından Başbakan Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Ekonomi Bakanı Zeybekci, KOSDER Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Çakır ile İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Kıran projeye imza attı.

  11-06-2018 19:08 tarihinde yüklendi.