Son Haberler:

  304 kişiye mezar olan Sewol denizden çıkarıldı

  2014 yılında Güney Kore’de batan ve çoğu öğrenci 304 kişiye mezar olan Sewol feribotunun enkazı denizden çıkartıldı.

  Feribot, Mokpo kentindeki limana götürüldü. Taşınma sırasında herhangi bir kaza yaşanmaması için güvenlik tedbirleri de alındı.

  Öte yandan, facianın ardından cesedi bulunamayan 9 kişi için anma töreni düzenlendi. Törende yaşamını yitirenler için dua eden katılımcılar, kayıplarının simgesi haline gelen sarı gülleri sulara bıraktı.

  Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6 bin 325 ton ağırlığındaki Sewol feribotu, 16 Nisan 2014'te, Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü.

  476 KİŞİDEN 172 KİŞİ KURTULMUŞTU

  Kaptan ve mürettebatın terk ettiği feribotta bulunan 325'i lise öğrencisi 476 kişiden sadece 172'si kurtulmuştu. Kazanın ardından başlatılan ve aylar süren arama çalışmalarında 295 kişinin cesedi bulunmuştu. Arama çalışmaları sırasında iki dalgıç da yaşamını yitirmişti.

  Kazanın ardından feribotun kaptanıyla gemi mürettebatından 6 kişi gözaltına alındı. Gemi personeli, yolcuların tahliyesini geciktirmek ve batan feribottan kaçarak yolcuları yüzüstü bırakmakla suçlanmış ve hapse mahkum edilmişti. Geminin kaptanına 36 yıl hapis cezası verilmişti.

  Geminin aşırı yüklenme, deneyimsiz mürettebatın dümene geçmesi ve yetersiz denetimler nedeniyle battığı ileri sürüldü. 

  31-03-2017 16:25 tarihinde yüklendi.