Son Haberler:

  Türkiye'nin orkinos kotası arttırılmalı

  Japonya ve Suriye'nin büyük talep gösterdiği ve Türkiye ihracatının büyük bir bölümünü oluşturan mavi yüzgeçli orkinos balığında kotaları artırmak sektörün en önemli Gündem maddesi haline geldi.

  İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, özellikle Japonya pazarının tercih ettiği mavi yüzgeçli orkinos türünün yüksek ekonomik değere sahip olmasının doğal popülasyon üzerindeki av baskısını artırdığını ve doğal sayıların azalmasına sebep olduğunu söyledi.

  Sagun, "Orkinos popülasyonunda görülen iyileşme sonucunda Avrupa Birliği'nin kotası yüzde 20 artırılırken ülkemizinki aynı miktarda kaldı. Artış talebimize istinaden sadece 2015 yılı için 50 ton, 2016 yılı için 60 ton ve 2017 yılı için 70 ton gibi küçük miktar artış verildi" dedi.

  KOTAMIZ AYNI KALDI, BAKANLIK ISRARCI OLMALI

  Sagun, bu konuda Tarım Bakanlığı'nın harekete geçerek kendini tam olarak ortaya koyması ve varlığını göstermesi gerektiğini savundu.

  Türkiye'nin haksız kota dağılımına karşı 2011'den beri itirazlarını yüksek sesle dile getirdiğini ve yoğun bir lobi faaliyeti yürüttüğünü belirten Sagun, en son 2015'te Türkiye'nin otonom kota ilan ettiğini ve 500 ton fazla avlanma gerçekleştirildiğini açıkladı.

  Ancak bu durumun ICCAT tarafından resmi olarak kabul görmediğinin altını çizen Tuncay Sagun, "Yeterli kota hakkı tanınmadığından başka ülkelerin kota hakları satın alınmaya çalışılarak orkinos avlanma ve ihracatı yapılmaya çalışılıyor" diye konuştu.

  JAPONYA TALEPTE İLK SIRADA

  Öte yandan orkinos ihracatı 2016 Ocak - Aralık döneminde, 2015'in aynı dönemine göre yüzde 5 artış göstererek 52.1 milyon dolardan 55.3 milyon dolara yükseldi. Bu dönemde en çok orkinos ihracatı yapılan ülke Japonya oldu. Japonya'ya yıl sonu itibarıyla 40 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. En çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ülke ise Suriye oldu.

  08-02-2017 14:30 tarihinde yüklendi.