Son Haberler:

  Kanal İstanbul İçin Çed Süreci Yeniden Başladı

  Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi için ÇED süreci yeniden başladı.

  Kanal İstanbul’un ÇED başvuru dosyası ilk kez geçtiğimiz Aralık ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmişti. Fakat çıkan haberler üzerine bakanlık başvuruyu geri çekmişti.

  26 Şubat’ta Kanal İstanbul projesinin ÇED başvuru dosyası bakanlık tarafından uygun bulundu ve projenin ÇED süreci başladı.

  Projeye ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar bilgi, görüş, soru ve öneriler İstanbul Valiliği ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebilecek.

  YATIRIM MALİYETİ BELİRTİLMEDİ

  ÇED dosyasında yer alan bilgiye göre Kanal İstanbul projesinin inşaatı 5 yıl sürecek. İstanbul Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerini kapsayan Kanal İstanbul projesinin maliyeti ise ÇED dosyasında yer almadı. Aralık’ta yayınlanan ve 24 saat geçmeden kaldırılan projenin ÇED dosyasında maliyet olarak 60 milyar TL belirtilmişti.

  Detay mühendislik çalışmaları devam eden Kanal İstanbul güzergahı 45 kilometre uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü, Sazlıdere Barajı, Terkos doğrusun takip ediyor. Bu arada Kanal İstanbul projesi kapsamında Sazlıdere Barajı’nın iptal edilmesi planlanıyor.

  Öta yandan Kanal İstanbul projesi inşaat aşamasında 5 bin kişiye, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişiye istihdam sağlayacak.

  27-02-2018 11:32 tarihinde yüklendi.