Son Haberler:

  Ahmet Ağaoğlu'na ağır suçlama

  30 Mart 2013 tarihinde gemide çıkan yangın sonucu su alarak yan yatan ve 4 Nisan 2013 tarihinde Umman’ın Masirah Adası 138 mil açıklarında batan Atlantik Denizcilik Şirketi’ne ait M/V Atlantic Confidence isimli gemi ile ilgili dava sonuçlandı.

  Birleşik Kraliyet mahkemesi, M/V ATLANTIK CONFIDENCE isimli geminin, gemiye sonradan çıkan kaptan ve başmühendisin Ahmet Ağaoğlu'dan aldığı talimat üzerine batırıldığına karar verdi.

  M/V ATLANTIK CONFIDENCE isimli geminin batmasından sonra Atlantik Denizcilik Şirketi, İngiltere Ticaret Mahkemesi'ne açtığı "Sınırlı Sorumluluk" davasına taraf olan gemide bulunan yükün sigortacısı Aksa Sigorta, "M/V ATLANTIK CONFIDENCE isimli geminin kasıtlı olarak batırıldığını iddia ederek, gemi sahibinin Sınırlı Sorumlu olamayacağını, Sınırsız Sorumlu Olması" gerektiğini bir raporla mahkemeye sundu.

  Bunun üzerine Birleşik Krallık Ticaret Mahkemesi, hazırlanan Sigorta ve Bilirkişi Raporları ile gemi mürettebatının şahitliğini göz önünde tutarak, M/V ATLANTIK CONFIDENCE isimli geminin armatörü Ahmet Ağaoğlu'nun talimatıyla sonradan gemiye bindiği iddia edilen kaptan ve başmühendisin bilerek ve kasıtlı olarak gemide yangın çıkarıp geminin batmasına neden olduğu kararını verdi.

  ROTA DEĞİŞTİRİLEREK DERİN BÖLGEDE GEMİ BATIRILDI

  Birleşik Kraliyet Ticaret Mahkemesi'ne sunulan Bilirkişi Raporu'nda, geminin Ukrayna- Türkiye-Umman - BAE - Suudi Arabistan ve Pakistan Rotası'nı izlemesi gerekirken, Umman Rotası'ndan çıkarak Misarah Adası'nın 138 mil açıklarında gemide yangın çıktığını ve geminin su alarak derin bir bölgede batmaya başladığı ve gemideki yangının söndürülmesine kaptan ve başmühendisin engel olduğu iddia edilirken, yardım çağrısının geminin TERK talimatından kısa bir süre önce verildiği kaydedildi.

  Öte yandan Mahkemeye sunulan raporda geminin bir filonun parçası olduğu ve filo sahibi şirketin finansal bir krizde olduğu belirtildi. Ayrıca gemilerin hepsinin son derece kapsamlı bir sigortaya sahip olduğunun da altı çizildi. Sigorta şirketi ayrıca geminin batmasından sora gelecek olan paranın şirketin bankaya olan borçlarının önemli bir kısmını kapatacağı ve diğer gemilerde olan ipoteğin kaldırılıp gemilerin satılmaya müsait hala geleceği vurgulandı.

  ‘’YARGIÇ TARAFLI KARAR VERDİ’’

  Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Atlantik Denizcilik Genel Müdürü Alparslan Toran, ‘’İngiliz Mahkemesi Yargıcının aldığı kararın, objektiflikten uzak, taraflı bir karar olduğunu ve yargılama sürecinin devam ettiğini belirterek "Mahkemenin aldığı kararı temyize götüreceklerini" söyledi.

  08-02-2017 17:33 tarihinde yüklendi.