Son Haberler:

  İngiliz uçak gemisi söküm için İzmir’e geldi

  İngiltere donanmasına ait son uçak gemisi HMS Illustrious, sökülerek hurdaya dönüştürüleceği İzmir'in Aliağa ilçesindeki Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi'ne ulaştı.

  İngiltere'nin Portsmouth Limanı'ndan 7 Aralık'ta düzenlenen törenle ayrılan ve kılavuz eşliğinde Ege Denizi'ne ulaşan HMS Illustrous, bölgedeki "Leyal Gemi Söküm" adlı şirketin iskelesine demirledi.

  Hafif uçak gemisi sınıfındaki 210 metre ve 22 bin ton ağırlığındaki gemi, yaklaşık 5 ayda tamamen parçalanarak Aliağa'daki demir çelik fabrikalarında değerlendirilecek.

  Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Adem Şimşek, yaptığı açıklamada, geri dönüşüm konusunda AB standartlarında çalışan bölgenin son dönemde çok sayıda ülkenin askeri gemilerini kabul ettiğini söyledi.

  İSPANYOL UÇAK GEMİSİ DE GELECEK

  Şimşek, halen bölge içinde Almanya ve Hollanda'nın gönderdiği daha küçük boyutlu askeri gemilerin sökümünün devam ettiğini, son olarak İspanyol "Principe de Asturias" adlı uçak gemisinin de Aliağa'da sökülmesine karar verildiğini açıkladı.

  HMS ILLUSTRUOUS, 2 MİLYON 100 BİN STERLİNE SATILDI

  İngiltere'nin Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete soktuğu HMS Illustrious, hurda olarak kullanılmak üzere 2 milyon 100 bin sterline satın alındı.

  İngiltere Donanmasının önde gelen gemilerinden HMS Illustrious, 1990'lı yıllarda Bosnave Irak'taki uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynamış, 2014'te hizmetten alınmıştı.

  İngiliz Savunma Bakanlığının hurdaya ayırdığı gemi, 32 yıl görevde kalmış ve 1 milyon deniz mili yolculuk yapmıştı.

  29-12-2016 16:22 tarihinde yüklendi.