Son Haberler:

  Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Törenle Açıldı

  Türkiye ve Azerbaycan tarafından yapımı üç yıldır süren ve Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın açılış töreni, gaz dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu'nda yapıldı.

  TANAP'ın açılış törenine başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, paydaş ülkelerin enerji bakanları, enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey bürokratlar katıldı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak konuşmasında, projenin Türk-Azeri kardeşliğinin yeni sembolü olduğunu vurguladı.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, projenin Türkiye ve Azerbaycan'ın liderlerinin bilge ve güçlü siyasi iradesi neticesinde mümkün olduğunu söyledi.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’da konuşmasında, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı projesinin bu çağın akıcı iş birliğine iyi bir örnek olduğunu dile getirdi.

  Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise konuşmasında, "TANAP doğalgaz hattının açılışı, çok uzun süredir devam etmekte olan Türkiye’nin Transatlantik bölgesindeki rolünü garanti etmektedir’’ dedi. 

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine "Bugün, bölgemiz ve ülkelerimiz için tarihi bir adım atıyoruz.’’ Diyerek başladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin planlanan tarihten önce hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

  TANAP'ın Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ortak vizyonun en son meyvesi olduğunu dile getiren Erdoğan, TANAP'ın aynı zamanda devreye alacakları yeni projelerin de müjdecisi olduğunu söyledi.

  13-06-2018 14:09 tarihinde yüklendi.