Son Haberler:

  İtalya'dan Göçmenleri Kurtaranlara Tutuklama Tehdidi

  İtalya makamları, göçmenleri kurtaranlara karşı tehdit savurdu.

  Libya açıklarında 224 kaçak göçmeni kurtaran sivil toplum kuruluşu Mission Lifeline'a ait gemiye İtalya limanlarına gelmesi halinde el konulacak ve gemi personeli tutuklanacak.

  Alman sivil toplum kuruluşu Mission Lifeline, Libya açıklarında 224 göçmeni kurtardı. Kurtarma işleminin ardından güvenli bir liman için izin çağrısında bulunan kuruluşa, İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ile Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli tepki gösterdi.

  Kuruluşu, "Libya sularında kurallara ve uluslararası hukuka aykırı davranmakla" suçlayan İtalya, Mission Lifeline'ın yetersiz teknik kapasitesine rağmen haddinden fazla göçmeni gemiye alarak hem onların hem de ekibin hayatını tehlikeye attığını savundu.

  Başbakan Yardımcısı Salvini, "Hollanda bayrağı taşıdığı için uzun yolu seçip bu ülkeye gitmesi gerektiğini" söylediği gemiye, İtalya'ya gelirse el koyacaklarını açıkladı.

  Salvini, "İtalya'ya gelirlerse gemiye el koyacağız ve ekibini de yasa dışı göçe yardım etmekten yargılayacağız. İtalyan limanlarında hayalet gemiler istemiyorum." dedi.

  Öte yandan, İçişleri Bakanlığı kaynakları, İtalya'nın gemide bulunanların hayatını kurtarmak istediğini ve Libya ya da Malta'da karaya çıkmaları gerektiğine inandıklarını aktardı. Kaynaklar, her iki ülkeyle de bu konuyu müzakere etmeyi sürdürdüklerini belirtti.

  22-06-2018 13:30 tarihinde yüklendi.