Son Haberler:

  Ahmet Arslan: Türk bayrağına geçin

  Yat ve teknelerde Türk bayrağına geçişe yönelik teşvik yasası hayata geçirildi. Türk olup yabancı bayrak taşıyan gemilerde ise bazı kısıtlamalara gidilecek.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yat ve teknelere vergisel teşvik ile ilgili yat ve tekne sahiplerine çağrıda bulunarak ‘’gelin bu fırsattan yararlanın, Türk bayrağına geçin’’ dedi.

  Arslan, yat sahiplerinin bu fırsattan yararlanarak Türk bayrağına geçmesi çağrısında bulunmasının yanı sıra sahibi Türk olup yabancı bayrak taşıyan gemilere de bazı kısıtlamalar getirileceğini söyledi.

  Bakan Arslan, yabancı bayraklı teknelere, belli aralıklarla yurt dışına çıkış yapma zorunluluğu getirmeyi planladıklarını açıkladı. Ayrıca, kısa süre içinde ikincil bir düzenlemenin yayımlanacağına değindi.

  ‘’SAHİBİ TÜRK OLAN 6 BİN YABANCI BAYRAKLI YAT VAR’’

  Gemi ve yatlarda Türk bayrağına geçilmesinin milli bir görev olduğunu vurgulayan Bakan Arslan, Türk bayrağına geçişi teşvik eden kanunun, yürürlüğe girdiğini söyledi. Bu kanunun, Türk bayrağının itibarı açısından önemli olduğunu söyledi.

  “Ülkemiz kara sularında Türk bayrağının cazibesi ve gücünü artırmak, öncelikli hedefimiz. Türk sahipli yat ve gemilerin Türk bayrağı ile dolaşmasını istiyoruz. Şu anda 6 bin civarında yat, Türk sahipli olmasına rağmen yabancı bayrakla dolaşıyor. Bu, kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

  ŞARTLAR YABANCILARLA AYNI

  Bakan Arslan, Meclis’ten geçen düzenleme ile her yıl verilen vize harcının kaldırıldığını belirterek, “Damga ve kurumlar vergisi alınmayacak. Türk uluslararası gemi siciline kayıtlı işletmelerden ve satışından elde edilen gelirden muafiyetler getirdik. Bakanlar Kurulu kararıyla, yüzde 8 olan ÖTV ve yüzde 18 olan KDV’yi de kaldırdık. Yeni uygulama ile KDV’yi yüzde 1’e, ÖTV’yi ise sıfıra düşürdük” diye konuştu.

  Arslan “Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki yabancı bayrakların sahip olduğu hakların tümü Türk bayrağında da geçerli olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

  07-02-2017 11:19 tarihinde yüklendi.