Son Haberler:

  Kayalıklara oturan M/V Lady Tuna sabıkalı çıktı

  18 Aralık 2016 tarihinde Sagun Denizcilik’e ait kafeslerde yaptığı orkinos hasadından sonra gümrükleme sahasına giderken Ildırı Fener Adası açıklarındaki kayalıklara oturarak deniz kirliliğine neden olan M/V Lady Tuna isimli geminin, 7 Ekim 2016 tarihinde Malta'nın St. Paul's Körfezi'ne balık kanı ve atık boşaltarak deniz kirliliği yaptığı ortaya çıktı.

  Deniz Haber Ajansı'nın ulaştığı bilgilere göre, Japonya merkezli SHINKO KAIUN Şirketinin işletmesinde bulunan Panama bayraklı M/V LADY TUNA isimli refeer gemisinin 7 Ekim 2016 tarihinde Azzopardi Fisheries ait balık çifliğinden hasat yaptıktan sonra Malta'nın St Paul's Körfezi'ne demirlediği ve geminin balastından balık kanı ve atık boşaltarak deniz kirliliğine neden olduğu belirlendi.

  KÖRFEZE BALIK KANI VE ATIK BIRAKTI

  Deniz Haber Ajansı'nın ulaştığı görüntülere göre, Malta'nın St. Paul's Körfezi'nde demirde bulunan M/V LADY TUNA isimli refeer gemisinin yakıt almak için operasyon gerçekleştirirken, geminin sancak balanst tanklarından balık kanı aktığı ve deniz yüzeyinin gri bir tona dönüştüğü görülüyor.

  M/V LADY TUNA isimli refeer gemisinin sahile yakın bölgeye atık boşaltmasını görüntüleyen çevre sakinleri, dilekçe ile Malta Çevre Bakanlığı’na şikayette bulunduğu kaydedilirken, M/V LADY TUNA hakkında sahile yakın yerlerde balık kanı ve atık boşaltmaktan dolayı Maltalı yetkililerin soruşturma açtığı öğrenildi.

  M/V LADY TUNA’NIN KAPTANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

  Bu arada 18 Aralık 2016 Pazar günü Ildırı Fener Adası açıklarında kayalıklara oturan M/V Lady Tuna adlı geminin kaptanı ve mürettebatı hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

  Çeşme Liman Başkanlığı, kayalıklara oturarak deniz kazasına maruz kalan M/V Lady Tuna isimli geminin Japon kaptanı ve gemi mürettebatı hakkında, "Deniz kazasına sebebiyet vermek, çevre kirliliğine neden olmak ve emniyetli seyir yapmamak" iddiasıyla, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

  29-12-2016 18:21 tarihinde yüklendi.