Son Haberler:

  Volva Penta, Otonom Yat İçin Çalışmalara Başladı

  Volvo, otonom yat inşa ederek denizcilik sektöründe de otonom araçların gücünü göstermeyi hedefliyor.

  Volvo’nun daha çok deniz araçları üzerine faaliyet gösteren kuruluşu Volvo Penta, otonom bir yat için çalışmaya başladı. Motor ve denizcilik ekipmanları üzerine çalışan şirket, sürücüsüz yat ile yolculara daha güvenli ve konforlu bir yolculuk sunmayı hedefliyor. Yat, yolculuk sırasında sürekli olarak çevre takibi yapacak. Ayrıca kendisine en kısa yolu çizerek, yakıt verimliliği de sağlayacak.

  Yatın ilk olarak insan gözetiminde çalışması hedefleniyor. Yani olası durumlar için bir kaptanın kontrolü ele alması beklenecek. Ancak ilerleyen süreçte yat, tamamen otonom bir şekilde çalışabilecek.

  Sistem ilk olarak yarış gemilerinin demirlemiş olduğu Göteborg’daki Volvo Okyanus Yarışı’nın İsveç ayağı sırasında gösterildi. Yapılan denemede Volvo Penta’nın botu, iki Volvo Ocean 65 yatının arasına başarılı bir şekilde yaklaştı. Deneme sırasında yat kaptanı, kontrolü tamamen otonom sisteme bıraktı.

  Elbette bu çalışma, ilk otonom tekne çalışması olma özelliği taşımıyor. İtalyan yatçılık şirketi Astra Yacht, teknelerin dar alanlara girmesine yardımcı olabilecek daha sınırlı bir Tekne Park Yardımı sistemi tanıtmıştı. Bu tip çalışmalar ile denizdeki yolculuklar daha güvenli ve daha verimli hale geliyor.

  18-06-2018 18:10 tarihinde yüklendi.