Son Haberler:

  Alsancak Limanı ÇED onayını aldı

  TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yapacağı, İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyonu Projesi'ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan nihai onay geldi.

  Durumu değerlendiren ve İzmir Körfezi'nin derinleştirilmesiyle Alsancak Limanı'na daha büyük ve yüksek tonajlı gemilerin yanaşabileceğini belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, ‘'İzmir ve ülkemiz için vazgeçilmez değerde olan Alsancak Limanı'nı yaşatmak için büyütmek gerekiyor. Tarama sayesinde limanın büyüme imkanı artacaktır'’ dedi.

  Başkan Öztürk, yapılan Körfez Tarama Çalışmaları ile Alsancak Limanı'na 4-5 geminin aynı anda yanaşabileceği derinliğe ve genişliğe sahip olacağını da sözlerine ekleyerek, '’TCDD Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi'nde ÇED onayı çıktı. Hazırlık çalışmaları devam eden ihaleler ile 2017'nin ilk yarısında tarama çalışmaları başlayacak’’ diye konuştu.

  PROJE, 2017’’NİN İLK YARISINDA BAŞLAYACAK

  Körfez'de sirkülasyon sağlayacak kanal ve İzmir Limanı'na büyük tonajlı gemiler girmesine olanak sağlayacak derinleştirme çalışmaları için hazırlıklar başlayacak.

  2017'nin ilk yarısında başlaması planlanan çalışma kapsamında Körfez'de 25,5 kilometrelik iki hat, elektrik süpürgesine benzer bir işleve sahip tarama gemileriyle derinleştirilecek.

  05-01-2017 12:07 tarihinde yüklendi.