Son Haberler:

  Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Şirketi

  Yeni Kanun Hükmünde Kararname ile yaklaşık 60 yıllık bilgi birikimine sahip askeri fabrikaların ve tersanelerin, savunma sanayisine kazandırılması için Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi kuruldu.

  25 Aralık Pazartesi günü yayınlanan OHAL Kararnamesi ile ASFAT A.Ş kuruldu.

  Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde faaliyet gösteren 81 ildeki askeri fabrika ve tersaneleri bünyesinde toplanacağı anonim şirket için 50 milyon TL başlangıç ödeneği konuldu. Bu tutar da askeri fabrika ve tersanelere ait döner sermaye kaynaklarından, yetersiz olması halinde Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Şirketin sermayesi Hazine Müsteşarlığı'na ait olacak. Ancak Hazine'nin yönetim, temsil ve denetim yetkilerini Milli Savunma Bakanlığı kullanacak.

  30'A YAKIN FABRİKA VAR

  Askeri sanayi tesislerinin yurt içi sanayi ile entegrasyonu sayesinde TSK'nın modernize edilmesinde yerlilik oranı hayli artacak. Türkiye'nin hemen her bölgesinde faaliyet gösteren 30'a yakın askeri fabrika bulunuyor. Adeta Organize Sanayi Bölgesi görevi yapan bu fabrikalar, birçok savunma endüstrisi devinin elinde olmayan makine ve tezgahlara sahip.

  BAĞIMLILIĞI BİTİRECEK

  Askeri fabrikalar ve tersanelerin üretime kazandırılması, Türkiye'yi yurtdışına bağımlılığa iten dayatmalara karşı da önemli hamle olarak görülüyor. ASFAT A.Ş., genel yönetimdeki kamu idarelerinden, kamu iktisadi teşebbüslerinden, yabancılar dahil gerçek ve tüzel kişilerden sipariş alabilecek, teklif sunabilecek, müşterek imalat, tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinde bulunabilecek. 

  26-12-2017 15:30 tarihinde yüklendi.