Son Haberler:

  Türkiye Artık 9 Bin Metrede Sondaj Yapabilecek

  Güney Kore yapımı 2 futbol sahasından daha büyük Türkiye'nin ilk sondaj gemisi ile Türkiye, derin sularda sondaj yapabilme kabiliyetine sahip 10 ülke arasına girmeyi başardı.

  Gemi ile Türkiye artık 9 bin metrede sondaj yapabilecek.

  Kocaeli Dilovası açıklarına yanaşan Türkiye'nin ilk sondaj gemisi basına tanıtıldı. Güney Kore yapımı Norveç'ten alınan 229 metrelik, 51 bin 200 grostonluk ağırlığa sahip gemi 2 futbol sahasından daha büyük. 3 bin metre deniz derinliğinde 9 bin metre sondaj yapabilme kapasitesine sahip gemi, dünyadaki en üst klas gemilerden.

  10 ÜLKEDEN BİRİ OLDUK

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, "Derin denizlerde sondaj yapabilme dünyada 10 ülkenin sahip olduğu bir kabiliyet. Ülkemiz de bunlar arasına katıldı" dedi.

  2011'de Güney Kore'de inşa edilen gemi hakkında bilgi veren Bilgin, "Denizdeki aramalarda petrol bulma ihtimali karaya göre daha yüksek. Şu anda sismik çalışmalarımızı Barbaros Hayrettin Paşa gemimizle yürütüyoruz. Doğu Akdeniz'deki sismik çalışmalarımız devam ediyor. Veriler toplandıktan sonra işlenip, değerlendirilecek" diye konuştu.

  06-01-2018 13:29 tarihinde yüklendi.