Son Haberler:

  Atmaca füzesinin ilk atışı yapıldı

  Atmaca Gemisavar Füzesi olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışları yapıldı.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri’nde Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışlarının yapıldığını, önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar yapılacağını söyledi.

  Tümamiral Çakır, "Atmaca projesini hepimiz yakından takip ediyoruz, ilk atışları yapıldı. Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek. Harpoon'un yerine koymayı planladığımız Atmaca güdümlü mermisinin Harpoon'dan daha üstün kabiliyetli, uzun menzilli, daha üstün yeteneklere sahip bir mermi olmasını amaçlıyoruz. Bundan da kuşkum yok, en kısa zamanda gerçekleştireceğiz." Diye konuştu.

  Deniz sistemlerinde elde edilen başarıların milli tank ve milli muharip uçak hamlelerinde önemli rol oynadığını da sözlerine ekleyen Çakır, yerli firmaların yabancı ülkelerde gemi tasarlayıp inşa edebilir hale geldiğine dikkat çekti.

  Ahmet Çakır, özel sektör, kritik dizayn süreçlerini gerçekleştirebilir hale gelinceye kadar tasarım süreçlerinde rol almaya devam edeceklerini söyledi.

  18-10-2017 18:51 tarihinde yüklendi.