Son Haberler:

  TCG Anadolu için zırhlı muharebe aracı geliştirilecek

  Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen ve 2020 yılında suya indirilmesi planlanan TCG Anadolu’da kullanılmak için zırhlı muhabere aracı geliştirilmesi sözleşmesi imzalandı.

  Sözleşme kapsamında, çıkarma harekatı da icra edebilen TCG Anadolu için 27 adet amfibik muharebe aracı geliştirilecek.

  Üzerindeki pist ile F35B gibi dikey iniş kalkış yapabilen uçaklar ve 8 adet helikopteri bünyesinde barındırabilecek olan gemi havuzundaki 4adet LCM, 2 adet LCAC ve 2 adet LCVP ile düşman kıyılarına mekanize ve piyade çıkarma imkanı tanıyor. Tüm bunların yanında 27 adet zırhlı amfibik muharebe aracı ile de çıkarma harekatına katkıda bulunulması planlanıyor.

  ARAÇLAR YURT İÇİ GELİŞTİRME MODELİ İLE ÜRETİLECEK

  Yurt içi geliştirme modeli ile üretilecek olan araçlar için SSM ile FNSS arasında sözleşme imzalandı. Bu kapsamda FNSS, 23 adet personel taşıyıcı, 2 komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı üretecek. Bu araçlar hem karada hem suda gidebilmeleri sayesinde düşman kıyısına çıktıktan sonra harekatın başarıya ulaşması için büyük bir önem arz ediyor.

  Gemide bunların yanı sıra 13 adet tank, 6 adet zırhlı personel taşıyıcı ve 33 adet farklı tiplerde araç bulunacak. 348 kişilik kalıcı personeli bulunan gemi çıkarma harekatı için 550-700 kişilik amfibi komando, 56 uçuş personeli, 50 hastane personeli ve 200 karargah personeli de bulunacak.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katacak olan geminin 2021 yılında ise envantere girmesi planlanıyor.

  13-03-2017 11:24 tarihinde yüklendi.