Son Haberler:

  Lady Tuna’dan sızan tonlarca yakıt temizleniyor

  Türkiye’nin en büyük deniz kirliliğine neden olan deniz kazasında M/V Lady Tuna adlı refeer gemisinden sızan tonlarca yakıtı temizlemek için başlatılan çalışmalar sürüyor.

  18 Aralık 2016 tarihinde Ildırı Fener Adası açıklarındaki kayalıklara oturarak, yaklaşık 200 ton yakıtın denize sızmasına neden olan M/V Lady Tuna kazasıyla ilgili temizlik çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

  KABA TEMİZLİK TAMAMLANDI, İNCE TEMİZLİĞE GEÇİLECEK

  Mare Deniz Temizliği şirketi, 110 kişilik bir ekiple özellikle Ildır körfezi, Paşa Koyu ve Şifne Sahilleri başta olmak üzere Mavi Bayraklı Çeşme sahillerine yayılan katı yakıtı temizlemek için titiz bir çalışma yapıyor.

  Ekipler, yaklaşık 200 ton katı yakıtı sahillerden topladı. Kaba atık çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı. İnce temizlik çalışmalarına başlanacak, bu çalışmaların 45 gün gibi bir sürede tamamlanması planlanıyor. Bu süre zarfında deniz kumları toplanacak ve yüksek ısılı sularla yıkanıp temizlenecek ardından kumlar tekrar sahile bırakılacak.

  TEMİZLİK ÇALIŞMALARINI 110 KİŞİLİK EKİP YÜRÜTÜYOR

  Deniz kısmında ise, yayılan katı yakıt deniz suyu ısıtılarak sorbent emiciler yardımıyla toplanacak. Tüm bu çalışmaları Mare Deniz Temizlik Şirketine bağlı 110 kişilik ekip gerçekleştiriyor.

  M/V LADY TUNA 10 GÜN SONRA KURTARILDI

  Öte yandan, 18 Aralık 2016 Pazar günü karaya oturan Japon armatörlük firması Shinko Kaiun'un işletmesindeki M/V Lady Tuna, kazadan tam 10 gün sonra 27 Aralık 2016 Salı günü saat 22.30 sularında Üçel Denizcilik tarafından yapılan operasyonla kurtarıldı.

  MUSTAFA ÇELEBİ ADASI YAKINLARINA DEMİRLETİLDİ

  121 metre boyunda, 17 metre genişliğinde ve 4867 DWT'luk M/V Lady Tuna isimli reefer gemisi Fener Adası güneyi ile Mustafa Çelebi Adası’nın batısı arasındaki güvenli bölgeye demirletildi.

  1700 TON ORKİNOS, TUNA PRINCESS’E AKTARILACAK

  Gemide bulunan 400 tona yakın akaryakıt, Most Denizcilik tarafından alınarak PETROL-1 barcına aktarıldı. Geminin bordası temizlenirken, Lady Tuna'da yüklü 1700 ton orkinosun bir kaç gün içinde limbo yapılarak Tuna Prıncess'e aktarılacağı öğrenildi. Kazazede gemi Lady Tuna'dan yapılacak limbodan sonra, bakım ve onarımı için Yalova Beşiktaş Tersanesi'ne çekileceği belirtildi.

  02-01-2017 18:21 tarihinde yüklendi.