Son Haberler:

  Hamsi fiyatları 25 lirayı bulabilir

  Denizlerde balık avına 1 Eylül’de vira bismillah diyen balıkçılar açıldıkları teknelerle binlerce kasa balıkla geri dönüyor.

  Palamuttan umduğunu bulamayan balıkçılar Kasım ortalarında başlamaları gereken hamsi avına Eylül ayı itibarıyla başlayınca erken ve aşırı avlanma sonucu hamsi miktarında ciddi düşüş bekleniyor.

  Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan konuyla ilgili açıklamasında, hamsi fiyatlarının ilerleyen günlerde 25 TL'ye çıkabileceğini söyledi.

  Karadeniz'de son yılların en bol hamsi avcılığının yapıldığını söyleyen Arslan, "Bu sezon avlanan balık miktarı 300 bin ton civarında. Her gece denize açılan onlarca tekne, binlerce kasa balıkla liman ve barınaklara döndü" dedi.

  Havaların iyi gitmesi durumunda Aralık ayında da zaman zaman tezgahlarda bol miktarda hamsi bulunabileceğini belirten Arslan, "Hamsi kaybolmaya başladı. Şu anda daha soğuk sulara göç ediyor. Yavaş yavaş sezonun sonuna geliniyor. Tekneler zamanından önce ağlarını toplamaya başladı, sezon erken kapanacak" diye konuştu.

  Arslan, av miktarının azalmasının fiyatlara da olumsuz yansıdığını dile getirerek, Giresun'da 5 lira olan hamsi fiyatının 10-15 liraya kadar yükseldiğini söyledi.

  Önümüzdeki günlerde ise hamsi fiyatlarının 20-25 lirayı bulması bekleniyor.

  05-12-2017 11:15 tarihinde yüklendi.