Son Haberler:

  Osmaniye'de Su Yosunundan Mazot Ürettiler

  Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde iki fen bilgisi öğretmeni, öğrencileri ile birlikte yaptıkları çalışmada su yosunundan mazot üretti.

  Üretilen biodizel yakıt dizel araçlarda kullanılabiliyor.

  Kadirli ilçesinde görev yapan fen bilgisi öğretmenleri Abdullah Tabur ve Merve Çeri, 4 lise öğrencisiyle bir süredir üzerinde çalıştıkları proje sonunda su yosunundan mazot üretmeyi başardı. Rengi, kokusu, yanma derecesi ile normal mazottan hiçbir farkı olmayan biodizel yakıt dizel motorlu araçlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

  1 LİTRE MAZOTUN MALİYETİ 2 TL

  1 litre maliyetinin yaklaşık 2 TL olduğunu belirten öğretmen Abdullah Tabur, "Su yosunları bol miktarda yağ ve şeker depolar. Denizlerde, derelerde ve yapay havuzlarda üretilebilir. dedi.

  Projenin diğer ortağı öğretmen Merve Çeri ise, "Mazot yandığı zaman başta karbondioksit olmak üzere çeşitli gazlar ortaya çıkar. Bu gazlar çevreye zarar verir. Asit yağmurlarına ve küresel ısınmaya neden olur. Biodizel bitkisel bir yakıt olduğu için yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Çevreye zarar vermez. Bu yakıt çevre dostu bir yakıttır" diye konuştu.

  08-05-2018 13:40 tarihinde yüklendi.