Son Haberler:

  Ahırkapı'da batan gemi için deniz kirliliği alarmı verildi

  Zeytinburnu açıklarında demirli bulunan M/V Bereket isimli kargo gemisi 27 Ocak 2017 Tarihinde henüz bilinmeyen bir nedenle battı.

  Register kayıtlarında Umar Denizcilik Şirketi'nin iştiraki Çakıl Denizcilik Şirketi'nin mülkiyetinde görülen M/V Bereket isimli Tanzanya bayraklı gemi, 1983 yılında Slovakya'nın Zavody Tazkeko Tersanesi'nde inşa edildiği belirtiliyor.

  3 bin 159 DWT taşıma kapasitesine sahip M/V Bereket isimli gemi, şirketin iflası üzerine 3 senedir Zeytinburnu açıklarında demirli bulunuyor.

  MARMARA’DA YAKIT KİRLİLİĞİ ALARMI VERİLDİ

  Batan "Bereket" adlı kuru yük gemisinde sızıntı meydana geldi ve sızıntı üzerine geminin çevresi yüzer bariyerlerle çevrildi.

  Geminin sadece üst güverteleri su üzerinde kalırken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün batığın çevresindeki çalışmaları devam ediyor.

  3 YILDIR AYNI YERDE DEMİRLİ BULUNUYORDU

  Zeytinburnu açıklarında dün akşam demirli haldeki M/V Bereket adlı geminin su alarak batmaya başladığı ihbarı üzerine Deniz polisi ve Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçmişti.

  2 bin 980 grostonluk, 115 metre uzunluğundaki gemi hızla su alırken kısa süre içinde sulara gömüldü.

  Geminin sadece arka bölümünde bulunan güverteleri su üzerinde kaldı.

  KIYI EMNİYETİ’NDEN AÇIKLAMA YAPILDI

  Öte yandan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'de gemi ile ilgili bir açıklama yayınladı.

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "27.01.2017 Tarih saat 16:50 civarında İstanbul Ahırkapı demir bölgesinde demirli olan Tanzania bayraklı 8721284 Imo nolu Bereket isimli gemisinin meyillendiği ihbarı üzerine seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen derhal olay bölgesine Kıyı Emniyeti 4 hızlı tahlisiye botu ve Şark römorkörü sevk edilmiştir. Kazazede gemi üzerinde herhangi bir personele rastlanılmamış olup, kazazede geminin hızlı bir şekilde su aldığı tespit edilmiştir. Kısa bir süre içinde yaşam mahalli ve ambarlara su girişi olmuş ve gemi yarı batık haline gelmiştir. Durum derhal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ilgililerine bildirilmiş ve alınan talimat üzerine deniz yüzeyinde oluşan kirliliğe Şark römorkörü ile Kıyı Emniyeti 4 ve Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botları ile müdahaleye başlanılmıştır" denildi.

  GEMİNİN P&I SİGORTASI BULUNMUYOR

  Diğer taraftan 3 yıldır Zeytinburnu açıklarında hacizli olduğu için demirli bulunan geminin P&I sigortasının bulunmadığı öğrenildi. Yani üçüncü şahıslara verilen tazminin karşılanması gereken geminin P&I sigortası yok.

  Geminin neden ve nasıl battığına dair soruşturma devam ediyor.

  28-01-2017 20:03 tarihinde yüklendi.