Son Haberler:

  Doğanbey Adası'na Çed İzni Verildi

  Seferihisar ilçesi Doğanbey Mahallesi'nde, denizin ortasında yer alan Doğanbey Adası'na jeotermal kaynak aramak için İzmir Valiliği tarafından 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi.

  Sığ sondaj ile jeotermal kaynak araması yapacak olan firma, Kanlı Ada olarak da bilinen adada, sondaj çalışması yapmak için 3 alan belirledi. Şirket, 138.14 hektarlık ruhsat alanının 50 metrekarelik kısmında yapılacak olan sondaj çalışmalarına başlamadan önce, arazi üzerindeki bitkisel örtü bulunan kısımları sıyırarak temizleyeceğini belirtti.

  Kaynak arama işlemi için arama ruhsatı alan firma, dosyada çalışma yapılacak olan sahanın 1'inci derece deprem bölgesinde yer aldığını belirtti. Depremle ilgili olarak saha içerisinde gerekli tüm önlemlerin alınacağını da taahhüt eden firma, bu önlemlerin neler olduğuna dair herhangi bir bilgiye yer vermedi.

  Hazineye ait olan alanda yapılacak olan çalışmalar sırasında tehlikeli atık oluşumunun öngörüldüğünü de belirten firma, oluşan tehlikeli atıkların Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden taşıma talebi açılarak, alınan TKN Numarası ile Çevre İzin ve Lisans Belgesi'ne sahip firmalara teslim edileceğine dair bilgilere de dosyada yer verdi. örtüleceğini ve alanın mümkün olduğu kadar eski haline getirilmesinin sağlanacağını da taahhüt etti.

  Firmanın, gelecek günlerde adada çalışmalara başlaması bekleniyor.

  21-06-2018 17:04 tarihinde yüklendi.