logo

Atılay Denizaltısı şehitleri törenle anıldı

Paylaş:

 14 Temmuz 1942 yılında Atılay denizaltısında şehit olan 39 denizci, Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Ana Üssü'ndeki Deniz Şehitleri Anıtı önünde törenle anıldı.

Törene, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Harp Filosu Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Eken, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, Dumlupınar denizaltısının hayatta kalan son gazisi 94 yaşındaki emekli Seyir Kıdemli Başçavuş Hüseyin Akış, şehit aileleri, gaziler ve emekli denizaltıcılar katıldı.

Tören, çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Turan, 14 Temmuz 1942'de Morto koyu açıklarında dalan Atılay'ın bir daha satha çıkamadığını anlattı.

Denizlerde ilk defa bir denizaltının kaybıyla sonuçlanan Atılay faciasının Türk milletini derinden etkilediğini vurgulayan Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Turan, Kazadan yaklaşık 50 yıl sonra teknoloji yardımıyla 39 şehidin bulunduğunu Atılay'a ulaşıldığını, facianın bir deniz mayınına çarpma sonucu meydana geldiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Dumlupınar denizaltısının hayatta kalan son gazisi 94 yaşındaki emekli Seyir Kıdemli Başçavuş Hüseyin Akış’a plaket verdi.

Daha sonra şehit aileleri, gaziler, askeri erkan ve diğer katılımcılar fotoğraf çekildi ve akabinde Denizaltı Filosu Komutanlığı'na geçilerek denize çelenk bırakıldı.