logo

Costa Concordia'nın söküm işlemi tamamlandı

Paylaş:

Avrupa’da gerçekleştirilen en önemli “yeşil gemi geri dönüşümü” projelerinden biri olan Costa Concordia yolcu gemisinin sökümü ve geri dönüşümü Genova’da tamamlandı.

Proje, İtalyan San Giorgio del Porto Tersanesi ile Saipem ortaklığı tarafından gemi enkazının Temmuz 2014’te tersaneye ulaşmasının ardından üç yılda sonlandırıldı.

Söküm işininde toplam 350 işçi, 1 milyon çalışma saati boyunca emek verdi.

Geri dönüştürülen 53 bin ton malzeme için İtalya’da bulunan farklı geri dönüşüm tesislerine 4 bin sefer düzenlendi. Sökülen 8 bin ton malzeme de 850 sefer ile söküm tesislerine taşındı.

2014 yılında karaya oturan Costa Concordia, Giglio Adası açıklarından Genova Limanı’na götürülerek geminin iç bağlantıları ve güvertesi sökülmüştü.

Bu işlemden sonra Eylül 2016 başlarında geminin enkazı, asıl geri dönüşüm işleminin yapılacağı Genova’daki kuru havuza doğru son yolculuğunu yapmıştı.

Ocak 2012’de meydana gelen Concordia kazasında 32 kişi hayatını kaybetmişti. “Kaptanın pervasızlığından” kaynaklandığına inanılan kazada gemi Giglio Adası'na fazla yaklaşmış, bunun sonucu önce karaya oturup sonra yana yatarak kısmen batmıştı.