logo

İzmit Körfezi’nde petrol sızıntısı

Paylaş:

İzmit Körfezinde onlarca ton petrol denize sızdı. Olayın ardından İzmit Körfezi’nde gemi trafiği bir süre durduruldu ve kıyı tesislerine bariyer çekilerek kirlilik kontrol altına alındı.

Deniz Haber Ajansı’nın bölgedeki yetkililerden edindiği bilgilere göre, İzmit Körfezi'nde 28 ayrı noktada deniz kirliliği tespit edildi.

Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu'nun koordinasyonun da yapılan temizlik çalışmaları Med Marine Acil Müdahale Ekipleri, Seagull Deniz Temizlik Şirketi ve Mare Deniz Temizlik Şirketi ekipleri tarafından yürütülüyor.

Petrol kirliliğinin yaşandığı İzmit Körfezi’ne Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait yakıt toplama gemisi ORV Seyit Onbaşı’da gönderildi.

EVYAPPORT, DP WORLD VE TÜPRAŞ LİMANI KİRLİLİKTEN ETKİLENDİ

İzmit Körfezi'nde yakıt sızıntısından dolayı meydana gelen deniz kirliliğinde Poliport Limanı, Evyapport, DP WORLD Yarımca ve Tüpraş'ın etkilendiği öğrenilirken, İzmit Harikalar Plajı'na da yakıtın ulaştığı belirtildi.

BORDOSU TEMİZLENMEYEN GEMİLER LİMANLARDAN KALKAMIYOR

İzmit Körfezi'nde meydana gelen yakıt sızıntısı nedeniyle bordosunda kirlilik tespit edilen gemilerin limanlardan kalkışına İdare tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Poliport Limanı, Evyapport Limanı, DP World Yarımca Limanı, Tüpraş İskelesi ve İGSAS'ın bulunduğu bölgede bulunan gemilerin bordoları petrole bulandı, bordası temizlenmeyen gemilerin kalkışına izin verilmiyor.

Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, konuya ilişkin Deniz Haber Ajansı'na özel bir açıklama yaptı. Açıklamada, Kirlilik nedeniyle kapanan İzmit Körfezi deniz trafiğinin açıldığı ve temizlik çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

YAKIT SIZINTISI DENİZ HAYATINI TEHLİKEYE SOKTU

Öte yandan İzmit Körfezi'nde ortaya çıkan yakıt sızıntısı, tüm Körfez deniz hayatını tehlikeye sokmuş durumda. Yaşanan olayda yakıt sızıntısı onlarca deniz canlısının ölümüne neden oldu.

Deniz Haber TV kameralarına yansıyan görüntülerde, yakıt sızıntısından dolayı petrole bulanan martı ve karabataklar ne yazık ki telef olmuş durumda. Deniz ekolojik dengesinin bozulmasından endişe ediliyor.

YAKIT SIZINTISI ARAŞTIRILIYOR

İzmit Körfezi’nde 28 ayrı noktada yaşanan kirliliğinin Derince Limanı’na kadar ulaştığı öğrenilirken kirliliğin nereden kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Araştırmalar sürerken temizlik çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.


Haber ve Fotoğraflar: Recep CANPOLAT - Tarkan BİRİCİK - Muzaffer KOYUNCU / Deniz Haber Ajansı