logo

İMEAK DTO, Yılın İlk Meclis Toplantısını Yaptı

Paylaş:

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın yılın ilk meclis toplantısı 11 Ocak Perşembe günü Deniz Ticaret Odası’nın meclis salonunda yapıldı.

2017 Aralık ayında çoğunluk sağlanamadığı için gayri resmi olarak yapılan meclis toplantısının yerine, oy birliğiyle aralık ayı meclis toplantısının yapılması kararlaştırıldı.

Toplantı Bülent Şener’in Ekim ve Kasım ayı nizamlarını, meclis üyelerine sunmasıyla başladı.

2018 yılı bütçesinin belirlendiği toplantıda İMEAK Deniz Ticaret Odası merkez ve şubelerine ayrılan toplam bütçe, 97 Milyon TL olarak açıklandı.

‘’GEMİ KARAYA OTURDU, OTURACAK’’

2018 yılı bütçesinin açıklanmasının ardından Deniz Ticaret Odası Başkan Adayı Tamer Kıran kürsüye gelerek bütçeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Tamer Kıran, 2018 yılı bütçesini onaylamayacağını söyledi.

Kıran, son 4 yıldır Deniz Ticaret Odası’nın gelirlerinin giderleri karşılayamadığını belirterek ‘’Gemi karaya oturdu, oturacak’’ yorumda bulundu.

Tamer Kıran, 2018 yılı bütçesi ile stratejik plan arasında bir bağ olmadığını da vurguladı.

’’BÜTÇE KİTAPÇIĞINDAN İSMİM ÇIKARILSIN’’

Tamer Kıran’ın ardından kürsüye gelen Çetin Taşkent’te DTO’nun 2018 yılı bütçesinin yer aldığı kitapçıkta isminin yazıldığını ancak bütçe belirleme çalışmalarında bizzat bulunmadığını dile getirerek kitapçıktan isminin çıkarılmasını istedi.

Bunun üzerine İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan kürsüye gelerek yanıt verdi.

METİN KALKAVAN, TAMER KIRAN’A ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Metin Kalkavan, Tamer Kıran’ın 2018 yılı bütçesi ile ilgili sert eleştirilerine de cevap verdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Tamer Kıran’ın 2018 bütçesiyle ilgili açıklamalarını doğru bulmayan Metin Kalkavan Kıran’ı istifaya çağırdı.

Bütçe de terslik olduğunda biz bunun cevabını veririz diyen Metin Kalkavan, ‘’Bundan sonra benim yönetimimde bulunamayacaksınız’’ dedi.

’’18 MECLİS ÜYESİ RET OYU KULLANDI’’

Ardından bütçe için oylamaya geçildi, 78 meclis üyesi katılım gösterdi. Tamer Kıran, Salih Zeki Çakır, Recep Düzgit, Başaran Bayrak, Aygün Özgen, Orhan Deval, Sina Şen, A.Çetin Taşkent, Yüksel Erol, Ahmet Erhan Topaloğlu, Ahmet Can Bozkurt, Metin Düzgit, Ahmet Bölük, Nihat Karul, İhsan Gönül, Cenk Kaptanoğlu, Erhan Bayraktar ve Mehmet Sadi İnce’den oluşan 18 kişi Deniz Ticaret Odası 2018 bütçesi için ret oyu kullandı.

RECEP DÜZGİT, METİN KALKAVAN’I HEDEF ALDI

DTO 2018 yılı bütçe oylamasının ardından Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Düzgit kürsüye geldi. Recep Düzgit, konuşmalarında Metin Kalkavan’ı hedef adı.

Recep Düzgit, DTO’nun iştiraki DTO Petrol A.Ş.’ye verdiği borç üzerinden Metin Kalkavan’a yüklenerek, ‘’Burada yapılan her şey hatasız değil’’ dedi.

Kalkavan’ın eğitimle ilgili sözlerine de değinen Recep Düzgit, ‘’Ayağını yorganına göre uzatacaksın.’ dedi.

Recep Düzgit, konuşmasını seçim çalışmalarını şube ziyaretleri adı altında gerçekleştirdiğini ve bunu doğru bulmadığını belirterek sonlandırdı.

’’DENİZ TİCARET ODASI, VAPUR DONATANLARI DEĞİLDİR’’

Deniz Ticaret Odası Meclis Üyeleri’nin konuşmasının ardından tekrar kürsüye gelen Metin Kalkavan, Recep Düzgit’in kendisini hedef alan konuşmalarına yanıt verdi.

Metin Kalkavan, Recep Düzgit’in Deniz Ticaret Odası’nın iştirakı olan DTO Petrol AŞ’ye borç verdiği iddialarına da değindi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.